Gdaňsk na víkend

Kam za mořem? Rozhodně doporučuji zkusit výlet do Gdaňsku. My vyjeli v pátek dopoledne přímým vlakem z Ostravy. Je zde i jídelní vůz, kde čepují polské pivo. Cesta opravdu utekla a my se ocitli v nádherném městě.

Ubytování jsme měli kousek od centra (poblíž St. Barbara’s Church). Což rozhodně doporučuji. Pěšky jsme to měli do historické části asi pět minut a na tramvaj na nádraží zhruba 10 minut.

Po ubytování jsme vyrazili místní jídlo a pivo. Hned první podnik a famozní pirožky na slano i na sladko. Stačí se kouknout na google a dle doporučení pohledat. Vždy nás to zavedlo do skvělého podniku.

DEN PRVNÍ

Dopoledne jsme se prošli do parku na jihu města. Ale nebylo to tak pěkné, jak člověk čekal. Takže za mě: nechoďte tam. Raději si zajeďte na pláž a projděte se po písku a kochejte výhledy.

Na 11:00 jsme si objednali Free Tour od Walkative! Byl to průlet historií. Od založení, až po zničení města v druhé světové válce. Byla to jedna z nejlepších tour, na kterých jsem byla. Město má opravdu pestrou a zajímavou historii, nádherné památky a celé historické centrum je velice pěkné.

Po tour jsme si vyšlápli několik set schodů na Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Výhled nádherný. Vstupné bylo pár polských zlotých.

Na pozdní oběd jsme se vyprali do vyhlášené Pierogarnia Mandu Gdańsk Śródmieście. Vystáli jsme si frontu, která se pohybovala celkem rychle a uvnitř dostali jedny z nejlepších pirohů v mém životě. Je to kousek od kouzelného kanálu.

Od Pirohárny to je kousek na tramvaj, kterou jsme se dostali až k parku President Ronald Reagan Park. Zde si dali drink, prošli se po pláži a zkusili studené vody Baltského moře. Na večeři si dali šproty/grundle a poté se šli projít na krásné molo Molo w Brzeźnie na západ slunce. Večer jsme se pak prošli po nádherně osvětleném kanálu Motława, kolem městského přístavu až k Zielony Mostu.

DEN DRUHÝ

Den předtím jsme si zjistili v přístavu odkud jede ranní trajekt na poloostrov Hel, a tak jsme vyrazili. Rozhodně nedoporučuji jet autem, vede tam jedna cesta a je nonstop ucpaná. A vlakem to trvá zase moc dlouho. Trajekt je ideální a jede přímo z centra města přímo až na Hel.

V přístavu jsme chtěli nějakou mapku poloostrova, ale bohužel zde nic není a když už něco najdete, je to pouze v polštině. Takže doporučuji si trasu naplánovat dopředu. Ale stejně, poloostrov stačí projít pozpátku hodinových ručiček dookola. Najdete zde jehličnaté lesy, červený maják a nádherné obří pláže, kde není moc lidí. Voda byla poměrně chladná, ale nám to nevadilo, protože nám vyšel opravdu horký den.

Po výletu jsme stihli předposlední trajekt, který do Sopot. Údajně nejhezčího města v okolí. Pro nás to bylo ale spíše zklamání. Po nádherném Gdaňsku a nepřecpaném Helu to byl šok. Byla zde hlava na hlavě a pokud jste chtěli na to nejznámější molo, museli jste si zaplatit. My jsme si prošli hlavní část města a pláž a rozhodli se, že se vrátíme vlakem do Gdaňsku. Což byl super nápad. Po příjezdu jsme objevili pivovar Browar PG4 a poté se šli naposled projít po večerním městě.

Gdaňsk má úžasnou atmosféru. Plno lidí různých národností, kteří se schází v „Shot housech“, kde si můžete dát nejrůznější drinky/panáky za pár peněz.

Město a jeho atmosféra se nám opravdu líbila. Je to ideální místo na víkendový výlet! Doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *