Nádherný prodloužený víkend ve Švédsku. Opravdu pokud nevíte kam se vydat, koukněte na letenky do Göteborgu. My jsme se tam vydali z Krakowa v půlce září a jsme nadšení. Nádherné město, okolí, dobré jídlo, milí lidé. Vše bylo prostě skvělé. Nyní sepíši základní věci, co vědět o městě a jeho okolí, abyste i vy strávili úžasné chvíle v tomto švédském městě. My zde byli čtyři dny – od čtvrtku do neděle.
V článku se dozvíte:
- Doprava – jak z letiště, po městě a na ostrovy
- Jídlo a pití – kde se dobře a levně najíst a co musíš vyzkoušet
- Město – pár tipů, jak poznat Göteborg
- Průvodce po ostrovech – Brännö, Galterö, Vrångö, Donsö a Styrsö
DOPRAVA
My jsme letěli s Krakowa. Pokud na letiště jedete autem, tak doporučuji parkovat přes Parklot (tip mám od cestovatelky Terky – Cestuj s učitelkou). Jednoduchá rezervace a na místě na vás čeká mikrobus, který vás odveze na letiště. Po příletu odjíždí mikrobus na parking ze stanoviště autobusů č. 3. před termínálem. Kdyby jste ho nenašli, tak stačí zavolat na telefonní číslo z e-mailu.
Jak se dostat do Göteborgu z letiště?
Hned před letištní budovou parkují autobusy společnosti Flygbussarna (jezdí zhruba co dvacet minut). Lístek si můžete koupit přes stránky online či přes automat (nejdřív načtěte vaši bezkontaktní kartu, poté si zvolte možnosti nákupu). Cesta trvá asi 40 minut a autobus vás vysadí přímo v centru města. Zastávka na letišti se jmenuje Landvetter flygplats.
Doprava po městě
Po městě je doprava jednoduchá, stáhněte si aplikaci Västtrafik To Go a vše máte vyřešeno. Nakoupíte si tam jednoduše jízdenku a vyhledáte spoje (i dle aktuální polohy). Aplikace funguje skvěle. Jízdenka na hlavní zónu A vám určitě bude stačit. Vztahuje se nejen na tramvaje a busy, ale také na trajekty na všechny blízké ostrovy. My si koupili tří denní lístek, který nás vyšel v přepočtu na 500 Kč/os (lístek je aktivní hned od provedení platby).
Ukázka jak aplikace vypadá:
Doprava z Göteborgu na jižní ostrovy
Jak jsem napsala níže, lístek si koupíte přes aplikaci, a pak stačí dojet tramvají č. 11 či autobusem do přístavu Saltholmen, odkud jezdí trajekty na všechny ostrovy jižního Göteborgského soustroví.
Jen si dejte pozor – občas stojí v kotvišti dva trajekty, oba se stejným číslem, jen jeden je přímý bez zastávek a druhý staví cestou na jiných ostrovech a přístavech.
Většina ostrovů má aspon dva přístavy, kam to různě jezdí, takže je třeba v aplikaci různě zkoušet, který spoj, ze kterého přístavu vám bude v tu denní dobu vyhovovat.
Některé trajekty mají kavárnu, kde si můžete koupit svačinu, dobré sledovat v aplikaci. V přístavech jsou také většinou i čisté veřejné WC zdarma.
JÍDLO a PITÍ (čti PIVO)
Kdo by se divil, tak jídlo zde bylo všechno skvělé. Připravte se na vyšší ceny než u nás. Pivo vyjde od 120 Kč a jídlo okolo 300 Kč a výše. Co určitě vyzkoušejte:
- Masové koule s kaší, nakládanými okurkami a brusinkami (Köttbullar). Zde byly skvělé za přijatelnou cenu v nákupním centru moc pěkná restaurace Swedish Taste. Další koule jsme zkusili jeden večer v místním fastfood 7:ans řetězci a byli taky dobré (lepší jak z ikea), ale na ty z restaurace neměli.
- Večeře a pivo za dobrou cenu přímo v centru pod pevností Kronan na okraji Haga. Určitě zajděte sem Johns Scott’s. Našli jsme náhodou a je to skvělé místo, kam chodí místní. Objednáte si dole u barmana a poté se usadíte. Restaurace má dvě patra a je opravdu velká se skělou atmosférou. Doporučuji rybí burger s batátovými hranolkami. Pivo zde vyšlo jen na cca 80 Kč za půl litr.
- Káva a šneci. Tzv. fika – „coffee break“ – kombinace sladkého a překapávané kávy si můžete dát na každém rohu. Rozhodně zajděte do jedné z kaváren ve čtvrti Haga. Nejlepší zážitek zažijete v neděli ráno v kavárně Café Husaren, kde si nebudete moci vybrat. Mají výběr slaného i sladkého a to vše v naprosto božím interiéru.
- Obchody. Nejlepší výběr za dobré peníze byl v obchodech Hemköp. Pozor! Na menších ostrůvcích není moc restaurací ani obchodů, budete rádi, když tam bude jeden a otevřený. Takže si nakupte ve městě.
- Voda. Můžete pít vodu z kohoutku. My se však zamilovali do balené vody značky LOKA. Je to perlivá voda, která obsahuje vůni a chuť na jazyku po různém ovoci. My vyzkoušeli jahodovou, rebarborovou, ananasovou a dokonce i bubble gum příchuť! Škoda, že se neprodává v česku, tu chuť musíte vyzkoušet!
- Krevetový sendvič. Místní specialita. Určitě si kupte v kavárně či v restauraci. Prodávají to na chlebové placce s čerstvě ulovenými (povařenými) krevetkami, zeleninou a takovou majonézovou zálivkou.
- Švédské sladkosti. Neváhejte a vyzkoušejte cokoliv s lékořicí. Mají to všude. A určitě zkuste i v kombinaci salty!
- Kombinace německé a švédské kuchyně je v restauraci Wurst. Skvělé hot dogy a tuplák k tomu. Po dlouhém dni přijde vhod. Navíc jsme měli štěstí na milou obsluhu, se kterou jsme si skvěle o městě popovídali.
- Místní pivo na okraji Haga v PILS. Haga je nejslavnější čtvrt města plná života. My zašli do baru na místní pivo a k tomu si dali svačinku – hranolky s opravdu zajímavým zeleným dipem, snad kardamon? Dodnes nevíme, co to bylo, ale bylo to skvělé.
Masové koule a krevetový sendvič
Ostatní
Pár střípků z úžasné Café Husaren
A nyní přichází na řadu itinérář výletu!
DEN PRVNÍ – MĚSTO
Přiletěli jsme okolo poledne, a tak jsme měli dostatek času na to si projít celé centrum. Nyní pár tipů, které stojí za to! Kdyby nám nevyšlo počasí, měli jsme záložní plán: jít do místní vyhlášené galerie. Tak třeba příště!
První část
Procházka z Kungportsplatzen přes park k přístavu s výhledem na dominantu tzv. Rtěnku, pak přes kavárnu v nádherném historickém dvoře, až k soše velkého Adolfuse. Trasa zde. Já mám ráda při těchto procházkách číst na wikipedii zajímavosti o místech a zakladatelích, takže jsme to měli jako takovou úvodní free tour pro Goteborgu.
TIP na podzim: nejhezčí stromořadí s oranžovými stromy najdete kolem Nya Allén.
Druhá část
Výlet lodí po kanálech. Město pomáhali stavět Nizozemci, a proto je protknuté kanály, na kterých jezdí nízké lodě. Určitě sedněte a nechte se provést až pod 19 mosty. My se vydali přes společnost Stromma. Objednali si to na internetu asi půl hodiny před vyplutím. Koupit se dá také v pokladně u kotviště. Milý průvodce vykládá (švédsky a anglicky) cestou o historii i současnosti města. Rozhodně nám to pomohlo se v městě lépe zorientovat a trošku nasát místní atmosféru. Skvělý a pohodový zážitek.
Část třetí
S blížícím se západem slunce jsme se vydali na Skansen Kronan, který se tyčí nad čtvrtí Haga a je z něj hezký výhled. Ale nebojte, není to žádný kopec, není tam ani moc schodů, nahoře jste opravdu za chvilku. Cestou jsme si dali pivo v PILS a po západu slunce jsme skončili v John Scott’s.
DEN DRUHÝ – Brännö + Galterö & Vrångö
Tento den jsme vypluli brzo ráno. Čekaly nás tři ostrovy! Trajekt vyplouval ze Saltholmenu už v 8:12. Bydleli jsme v centru, kousek od Haga, takže na tramvaj nebylo daleko. Rozhodně doporučuji najít ubytování co nejblíže centru. Na tomto trajektu byl symbol kavárny, a tak jsme ji šli hned vyzkoušet – v prvním patře jsme si koupili překapávanou kávu (moc dobrou!) a ke koupení byli i šneci či obloženého housky.
Brännö a Galterö
Tento den jsme šli podle trasy zde. Začali jsme na první ostrově Brännö a došli až k mostu na druhý ostrov – Galterö. Později jsme se od místních dozvěděli, že bývá ostrov někdy uzavřen, protože na něm probíhá vojenské cvičení švédské armády. Prý to oznamují vlajkou a zamčenou brankou na ostrov. My však žádnou palbu neslyšeli, my si užívali ostrov téměř sami pro sebe.. a pro pár ovcí. Cestou jsme potkali jen další dvě dvojice turistů, jinak zde byl naprostý klid.
Zacházka k jezeru Valmossen není třeba (jezero je přes léto zarostlé). Než jsme došli k přístavu, stavili jsme se cestou na Brännö Varf na jedno pivo (sedíte v přístavu pod přístavním jeřábem, rozhodně zajímavé!).
Cesta je zde dobře značená pomocí modrých puntíků.
Vrångö
Z Brännö jsme po dvanácté hodině vypluli s přestupem na Asperö (norra) na nejjižnější ostrov, na Vrångö (čti Vrongé).
My jsme po vystoupení z lodě a pochodu po předchozích dvou ostrovech měli hlad a tak jsme se hned vydali do jediné restaurace Fiskeboa na druhou stranu ostrova (cca 10 minut chůze). A dali si vyhlášené fish and chips. Kdyby jsme měli více odvahy, zkusíme jejich talíře s mořskými plody, ale do toho ještě musíme dorůst. Trošku nás mrzelo, že Snackbar, kousek za restaurací měl zavřeno, protože langoše s krevetami vypadali na obrázku božsky!
Posilnění jsme se vydali na cestu okolo ostrova. A náhodou jsme zabočili na nádhernou pláž, kde jsem hned vlezla do vody (aspoň nohama). Čistá voda, bílý písek, krabíci a poměrně málo řas. Nádherné místo.
Cestou to občas vypadalo jako na anglickém venkově. Všude kvetl vřes, dozrávali trnky, jeřabiny a šípky. Jednou jste procházeli lesem, poté loukami, nakonec po kamenech vysoko nad mořem. Opět jsme na tomto okruhu potkali jen pár turistů (většina z nich jde jen na hlavní lákadlo – vyhlídku Lotsutkiken).
Jak se blížil večer, ubývalo i turistů okolo hlavního přístavu a my se vypravili na onu vyhlídku.
UPOZORNĚNÍ: vezměte si s sebou repelent, odpoledne a k večeru se to na ostrovech hemží hladovými komáry!
Na západ slunce jsme došli ještě trošku dále, na kamennou vyhlídku nad moře, kde jsme byli úplně sami. Dojedli zde své zásoby a kochali se výhledem. Došli jsme zhruba někde do těchto míst. Už za tmy jsme vyjeli trajektem zpátky do města a v 7:ans si dali Kotbullaren.
Vrångö je ostrovem laviček na bizarních místech. Na každém místě máte lavičku k sezení, kocháte se výhledy/ne-výhledy a užíváte čistou přírodu. Celá trasa je značená zeleným pruhem.
DEN TŘETÍ – z Donsö přes most na Styrsö
Tento den jsme vstali trošku později a vydali se opět přes přístav Saltholmen na další ostrovy. Vyplouvali jsme kolem desáté hodiny a trajekty byly oproti minulému dnu hodně plné. Na Donsö jsme se stavili na brunch do kavárny Popsicle (úžasný krevetový sendvič a musíte rozhodně zkusit jejich apple pie, byl nejlepší, jaký jsme kdy jedli).
Trasa celého dne zde.
Poté jsme už pokračovali – prošli si přístav, vydali se na ostrůvek Lökholmen. Kde se dá koupat. Bohužel ikonický maják na tomto ostrově nenajdete, nejspíš nedávno shořel. A poté pokračovali na most k ostrovu Styrsö.
Zde určitě potkáte více lidí než na předchozích ostrovech, ale čím dále jdete, tím jich je méně. První část trasy vede lesem, všude máte inforamční tabule ve švédštině (stačí aplikace Google translátor a vyfotíme, přeložíte) o historii různých míst po ostrově… Výlet jsme zakončili na vyhlídce Stora Rös.
Poté se vydali do přístavu na trajekt a v Saltholmenu si užili nádherný západ slunce.
Upozornění pro arachnofoby. Na tomto ostrově jsem nešla první, ani mimo vyznačené trasy, jelikož všude viseli v obřích sítích úctyhodní křižáci.
POSLEDNÍ RÁNO
Na nedělní ráno jsme si naplánovali procházku čtvrtí Haga a snídani ve vyhlášené Café Husaren. Poté kolem nádherné malby na ulici Norra Allégatan zachycující historii města od pravěku, přes park Kungsparken až na zastávku Flygbussu, který nás odvezl na letiště.