Pro letošní jarní výlet jsme si vybrali Sicílii a konkrétně jižní oblast okolo města Catania. Mysleli jsme si, že Itálii známe, ale pozor, Sicílie je úplně jiná liga. Mísí se zda úžasná historie, famózní jídlo, krásné počasí, ale také sicilská nátura, chaos a naprosto jiné vnímání času, než jste zvyklí.
Typickými surovinami jsou pistácie (na sladko i na slano), sicilský pomeranč či granátové jablko. Z jídla určitě mořské plody, koňské či oslí maso. A pokud má v názvu něco Bellini či Norma, je to lokální recept a určitě si to dejte.
Pokud budete jezdit autobusy, tak všechny zastávky jsou na znamení. Pokud chcete, aby autobus zastavil, musíte na něj zamávat. Pokud chcete vystoupit, sledujete GPS v telefonu a jak se budete blížit k předpokládanému místu, tak zmáčknete jakékoliv tlačítko máte po ruce.
Spojení jsme hledali hlavně přes Google maps, které jsou poměrně přesné.. kdyby si Sicialné nedělali co chtějí… 😀
Jízdenky na dálkové autobusy kupujte zde – společnost Interbus. Vždy kupte min. den dopředu, rychle se plní.
Městské autobusy kupujte přes aplikaci (musíte stáhnout do telefonu) AMTS.
Vlaky přes Trenitalia, ale na každém nástupišti jsou automaty na nákup jízdenek.
DEN PRVNÍ – PŘÍLET
Letěli jsme z Vídně v jednu hodinu a do Catanie jsme doletěli odpoledne okolo 16:00 (hodinový posun). Našli jsme autobus z letiště (Alibus, jezdí co 25 minut, 4 EUR, 20 minut cesty na Stazione Centrale) a zamířili k ubytování. Bydleli jsme kousek od hlavního vlakového nádraží, což rozhodně doporučuji. Super místo, odkud to jezdí na všechny strany.
Po ubytování jsme chytli autobus a jeli směrem k hlavní a asi jediné pláži v Catanii. – Spiaggia di Catania. Zde si dali první sicilské pivo a užívali si moře a první pohledy na Etnu.
Večer jsme měli v plánu na doporučení navštívit restauraci Trattoria Don Mimmo, ale osud tomu nechtěl. Autobus, kterým jsme jeli z pláže do centra se rozhodl jet úplně jiným směrem. Takže hned, jak jsme na to přišli jsme vystoupili a ocitli se kousek od vyhlášeného místa s nejlepšími arrancinos ve městě – Pasticceria Savia. A skutečně tomu tak bylo. Objednáte si u slečny, a pak vám to krásně zabalí místní kuchař. Měli jsme příchuť prosciuto a ragu. A opravdu to do konce výletu žádné arranciny nepřekonalo.
Cestou jsme se stavili na aperol v jednom z mnoha podniků v úzkých uličkách, a pak ještě do jedné restaurace Street 54 – Trattoria Coppola na smažené mořské plody. Fantastické.
DEN DRUHÝ – SYRACUSE
Ráno jsme posnídali v úžasné kavárně s výhledem na operní dům – Caffè Opera na Piazza Bellini (mají zde i veganské sladké snídaně a ovesné či mandlové mléko).
Pak jsme vyrazili k autobusovému nádraží Catania Centrale. Odsud jezdí co hodinu autobus do Syracus a cesta trvá 90 minut (ale i více či méně v závislosti na dopravě). Zpátky jede poslední autobus 21:45. Lístky si kupujte předem přes prodejní systém, jinak se vám stane, že bude plně obsazen a prostě nejedete a uvíznete tam.
První zastávka v Syracusách – Archeologický park s řeckými a římskými památkami. Mapka je online a je poměrně nepřesná a nedá vám moc informací, stejně jako cedule po parku. Informace o památkách jsme si dohledávali přes wikipedii a mapy.cz. Možná by se hodil jejich audio průvodce, ale na to my prostě nejsme. I tak jsou to nádherné ruiny a obří jeskyně, které stojí za to vidět.
Odtud jsme se vydali na vyhlídku Belvedere, u které si dejte pauzu a jeden Aperol v místním baru Bar DRAGO Bontà e Tradizioni na rožku. Z vyhlídky máte nádherné výhledy na útesy a moře.
Úzkými uličkami jsme došli až na ostrov Ortigia. Cestou samozřejmě nemohli chybět Arranciny. Ostrov si krásně projdete přes Temple of Apollo, Dianinu fontánu, až po pevnost na konci ostrova. Trasa zde. Doporučuji se zastavit v jednom z podniků na západním břehu, dát si drink, klidně melounový či granatové-jablkový spritz a vychutnat si západ slunce.
Na ostrově je skvěle hodnocený podnik, kde si můžete dát lokální kebab a pizzu – Pizzeria 4Formaggi. Je to mírně pálivé, ale výborné.
DEN TŘETÍ – TAORMINA
Trasa v Taormině zde.
Opět jsme jeli Interbusem z Catania Centrale. Cesta je to nádherná, po levé straně Etna, po pravé straně moře. Úzké uličky, serpentýny a trpělivost řidiče udělali cestu velice napínavou.
Po příjezdu na konečnou v Taormině jsme zamířili na snídani do Caffè Forastiero, a pak na nejvyšší bod a vyšli 457 schodů k pevnosti na Monte Tauro, kde se vám nabízí výhled na celou Taorminu a také na celé pohoří Etny.
Poté přes hlavní náměstí šli k lanovce a koupili si v automatu zpáteční jízdenku. Dole jsme se prošli po nejznámější pláži k Isola delle Sirene, smočili nohy v studeném moři a poté zamířili zase nahoru, na pokračování našeho okruhu po Taormině – do Teatro Antico di Taormina. Platí se zde vstupné. Koupit můžete na místě nebo i přes internet, i když to mají udělané docela složitě. Čekají vás krásné ruiny obřího divadla s výhledy na všechny strany.
Pak už jen arranciny, nějaký aperol na Corso Umberto a jde se na autobus, který nás odvezl do přístavu Naxos. Tady jsme si všimli prvního velkého chaosu při nastupování lidí do autobusů, které jeli prostě v dobu, kdy se jim chtělo, nikoliv podle jízdního řádu (plus mínus 15 minut).
V Naxosu jsme našli přístav, odkud jsme měli vyplnout na naši Boat Tour. A řeknu vám, nezapomenutelný zážitek. Tuto společnost rozhodně doporučuji. Viděli jsme místa, kde se natáčel seriál White Lotos, objevili skryté jeskyně, dostali domácí arranciny a místní prosseco, dokonce jsme pluli s delfíny a do přístavu dojížděli se západem slunce. Prostě úžasné.
Poté nás však čekalo zklamání, kdy nám žádný autobus nezastavil, a ty co ano, tak byly plné. I když jsme měli lístky, tak poslední autobus nejel. Čekali jsme cca 15 minut déle na zastávce a stále nikde. Vzdali jsme to a šli do nejbližší restaurace probrat naše možnosti (nejlepší těstoviny z celého výletu! Ristorante Pizzeria Spizzicannu). Byla zima, zabloudili jsme a jediná možnost bylo jít na vlakové nádraží vzdálené 2 km. Když jsme tam došli, na vlak nebylo jak se dostat přes vysoký plot. Mapy.cz ani Google Maps to nedokázali správně ukázat a tak jsme se hecli a celé to obešli přes temný nadjezd, až jsme došli k nádraží, kde byl napsaný vlak, který jel na minutu na čas a my ho stihli. Unavení a rozpolcení z celého dne jsme došli domů. Rada pro vás – opravdu se raději projděte a jeďte vlakem.
DEN ČTVRTÝ – CATANIA
Měli jsme v plánu Free tour, ale jako všechno na Sicílii, i tohle bylo jiné. Opravdu si vše rezervujte dopředu, protože den předem už to nešlo a na místě nás registrace na tour stála 20 Euro. Průvodkyně však byla skvělá, doporučila lokální speciality a nádherně mluvila o sicilské historii a lidech.
Doporučuji kousek od hlavního rybího trhu čerstvě vymačkanou šťávu za 3 Eura z granátového jablka. Je to takový starší pán s vozíkem, kousek od ulice s deštníky – Via Gisira.
Hned po tour jsme museli zkusit místní specialitu a to koňské maso – sedli jsme do restaurace hned u Piazza del Duemo, na začátku Via Garibaldi a dali si mleté koňské maso a další dobroty. Měli jsme spoustu času do západu slunce, a tak jsme sedli na jeden hop and off autobus a nechali se svést po pobřeží do Aci Trezza a zpátky (a ano, i tento den jsme čekali na bus zpátky do Catanie přes hodinu a půl, jiná společnost, stejný problém).
Tip: Arrancino + Aperol/Limoncello Spritz/Hugo za 5 E najdete na Via Garibaldi v Catanii hned na začátku po pravé straně, když půjdete od Piaza del Duemo – Caffè Bellini.
Večer jsme si koupili vstupné na vrchol Basilica Cattedrale di Sant’Agata a sledovali západ slunce. Poslední věc, co jsme neochutnali bylo oslí maso. A tak se to stalo cílem našeho posledního večera v Catanii. A musím říct, že jsme našli super podnik s místním čepovaným pivem a krásným prostředím. Doporučuji. A oslí maso mi chutnalo o mnoho více než koňské. Je jemné a bez nějaké divné chuti! Restaurace se jmenuje: Fud Bottega sicula. A cestou domů jsme našli jedno zákoutí, které v noci vypadá skvěle – taková umělecká ulice Via Di Bartolo!